Bugünlerde İhtiyacımız Virüslerden Korunmaksa!

Bugünlerde ihtiyacımız grip ve soğuk algınlığına neden olan virüs ve bakterilerden korunmak. En büyük korkumuz ise tüm dünyayı hızla etkileyen korona virüse yakalanmak.

Grip ve nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları yüzünden sağlık kurumlarına gitmek zorunda kalarak korona virüsüne yakalanmaktan duyduğumuz endişe nedeniyle bugünlerde virüslerden korunmak zorundayız.


Peki bu virüsler nedir? Nasıl yayılır ve bunlardan korunmanın yolları nelerdir?

İnfluenza A ve İnfluenza B, gribe yol açan virüslerdir. Sıklıkla salgına neden olan bu influenza A virüslerinin en dışında lipid yapıda bir zarf bulunur. Bu zarfın yüzeylerinde yer alan “hemaglutinin (H) ve nöraminidaz (N)” glikoproteinlerinin, antijenik yapılarına göre virüsler alt tiplerine ayrılmaktadır. H1, H2 ve H3 ile N1 ve N2 tiplerindeki virüs kombinasyonları insanlarda en sık rastlanan influenza A tipi virüslerdir.

Grip ve diğer birçok türdeki influenza virüsleri, hasta olan kişilerin konuşması, hapşırması ya da öksürmesi sırasında havaya saçılan damlacıkların solunması yoluyla bulaşabilmekte ayrıca virüsle kirlenmiş yüzeylere temas ile diğer insanlara geçmektedir. Grip olan kişilerle aynı ortamda bulunmak (1-2 metre çapındaki alan) temas olarak kabul edilmektedir. Virüs, bulaştığı yüzeylerde 2 ila 8 saat aralığında varlığını sürdürebilmekte, havadaki damlacıklar ise 3 saate varan sürede havada asılı kalabilmekte ve canlılığını koruyabilmektedir. İnisiyatifimiz dışında virüs ile temas, sıklıkla havada asılı kalan virüslerden kaynaklanmaktadır.


COVID-19

Salgın (pandemi) ilan edilmesine neden olan yeni tip KORONA VİRÜS, SARS ve MERS virüsleri gibi corona virüs ailesine dahil olan bir tür virüstür ve geçici olarak “2019-nCov.” olarak adlandırılmıştır. Grip dışındaki koronavirüsler (CoV), (MERS-CoV) ve (SARS-CoV) daha ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesinden gelmektedir. COVID-19’un, Grip (İnfluenza), MERS-CoV, SARS-CoV, HIV, Herpes simpleks, kabakulak gibi virüslerle ortak yanı hepsinin tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsü olmasıdır.


Peki bu virüslerin yayılmasını önlemek için ne yapabiliriz?

Alınması gereken standart önlemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Düzenli el yıkama,

  • Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kol içi ile veya kağıt mendil ile tam olarak kapatılması,

  • En az 14 gün karantina uygulamak (coronavirüs’te özellikle dikkat),

  • Sosyal mesafelendirmeye özen göstermek,

  • El dezenfektanı kullanımı,

  • Ve en önemlisi Korunmak!

Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır ve aynı ortamdaki hava solunmamalıdır. Havada asılı kalan damlacıklarda bulunan virüsleri solumak hastalığa neden olabileceğinden bunların solunmadan önce yok edilmesi de önemli bir korunma yöntemidir.


En önemlisi virüslerden korunmaksa...

Cold- Mix® İnhaler Damla içeriğindeki okaliptüs ve ladin uçucu yağlarının ana bileşenleri olan 1,8 sineol ve alfa-pinen/kampfen'in, havada asılı bulunan influenza, HIV, Herpes simpleks, kabakulak gibi zarflı RNA tipindeki virüslerin protein yapılarını bozarak yok ettiği ve virüs döngüsünün hücre dışı fazı sırasında virüs partikülleri üzerinde doğrudan bir etki gösterebileceği bilimsel klinik araştırmalarla gösterilmiştir (1,2).

Okaliptus yağının antiviral ve antibakteriyel aktivitesini kanıtlayan araştırmalar yapılmıştır (3). Zarflı virüs ailesinden HIV ve Herpes simpleks virüsü ile yapılan çalışmada, buharlaşan uçucu yağın, mukozal hücreye girmemiş virüs partikülleri üzerinde doğrudan bir antiviral etki gösterdiği ve aynı zamanda 10 dakika sonra oldukça yüksek aktiviteye sahip olduğu da gözlenmiştir. Ayrıca 1,8 sineol ve alfa-pinen/kampfen'in, virüsleri; vücuda girebilmek için hücreye tutunmadan önce veya tutunma sırasında (konakçı hücreye nüfuz etmeden önce) etkilediği gösterilmiştir. Bu bileşenler, antiviral aktiviteleriyle, havadaki virüslerin hemagglutinin (HA) ve nöraminidaz (NA) membran proteinlerini baskılayarak etkisiz hale getirir (4, 5).

Uygun oranda karıştırılmış uçucu yağ preparatlarının, kıyafetlerin yaka kısımlarına damlatıldıklarında, buharlaşan uçucu yağın inhale edilmesi ile solunum yollarında daha iyi antiviral ve antibakteriyel aktivitesi çalışmalarda gösterilmiştir (6). Uygun karışımlarda inhalasyon her doz 0.05 ml – 0.20 ml ve günlük olarak 0.3 ml ile 0.6 ml kullanılmaktadır (7).
1. Claudio Cermelli et al. Effect of Eucalyptus Essential Oil on Respiratory Bacteria and Viruses. Curr Microbiol (2008) 56:89–92 2. Hwa-Jung Choi. Chemical Constituents of Essential Oils Possessing Anti-Influenza A/WS/33 Virus Activity. Osong Public Health Res Perspect 2018;9(6):348−353. 3. Başer K.H.C.and Buchbauer G., Bosa Roca, United States: Taylor & Francis 2015. 4. Schnitzler P et all. Antiviral activity of Australian tea tree oil and eucalyptus oil against herpes simplex virus in cell culture. May 2001 Pharmazie 56(4):343-7. 5. Vimalanathan S. et al. Anti-influenza virus activity of essential oils and vapors. American Journal of Essential Oils and Natural Products 2014; 2 (1): 47-53 6. Kaya İ., Solunum Yolları Hastalıklarında Aromaterapi Fitomed Türkiye Bilimsel Fitoterapi Dergisi, Kasım 2007 Yıl 1 Sayı 3 s 54-56 7. Merrily A. Kuhn, David Winston. A Scientific and Traditional Approach. Herbal Therapy and Supplements Page 179


Sorularınız ve sorunlarınız için lütfen bize ulaşın.

+90 507 462 91 30

ZÜMRÜTEVLER MAH. BAŞÖĞRETMEN CAD. NO:38/A MALTEPE / İSTANBUL

+90 216 457 40 40

enafarma@enafarma.com.tr

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
FDA_TRlogo.png